Συνδεθείτε ή εγγραφείτε στον ιστότοπο:

Είστε εδώ

Νέα σπουδαία νίκη για την ομάδα μας!

Ο Κόροιβος συνεχίζει να εντυπωσιάζει στο φετινό πρωτάθλημα δείχνοντας ότι είναι ομάδα με όλη τη σημασία της λέξης. Η ομάδα μας νίκησε με 83-79 το Ρέθυμνο και έφτασε τις 5 νίκες στην ΣΚΡΑΤΣ Basket League.

Απέναντι στο Ρέθυμνο η ομάδα μας δεν άφησε πολλά περιθώρια αντίδρασης στους φιλοξενούμενους κι από το πρώτο ημίχρονο έδειξε ότι θα κάνει τα πάντα για να πανηγυρίσει ακόμα μία νίκη μπροστά στο πάντα θερμό κοινό της Ηλείας.
Με τον Δημήτρη Χαριτόπουλο να ηγείται και τους υπόλοιπους παίκτες να τον ακολουθούν από κοντά η ομάδα μας έκλεισε το πρώτο ημίχρονο έχοντας πάρει διαφορά 20 πόντων (47-27 στο 20.)
Η ομάδα μας είχε πάρει πλέον τα ηνία για τα καλά και όλα έδειχναν ότι ακόμα ένα ροζ φύλλο αγώνα θα ερχόταν να προστεθεί στα τέσσερα υπάρχοντα. Στην τέταρτη περίοδο κι ενώ η διαφορά ήταν στους 13 (66-53) το Ρέθυμνο επιχείρησε να αντιδράσει και κατάφερε να μειώσει ακόμα και σε 81-79 μόλις 4 δευτερόλεπτα πριν το τέλος του αγώνα. Ακόμα κι έτσι, όμως, οι παίκτες του Χάρη Μαρκόπουλου έδειξαν ότι εκτός από ταλέντο διαθέτουν και ψυχραιμία, καθώς με τον Όμπι Τρότερ να πετυχαίνει 2/2 βολές γράφτηκε το τελικό 83-79. Αυτή ήταν η 5η νίκη για την ομάδα μας που εδραιώνεται ακόμα περισσότερο στις υψηλές θέσεις της βαθμολογίας. Για την ομάδα μας πρώτοι σκόρερ ήταν οι Ντουέιν Ντέιβις με 22 κι ο Όμπι Τρότερ που σταμάτησε στους 20.

Τα δεκάλεπτα: 25-16, 47-27, 66-53, 83-79.

ΚΟΡΟΙΒΟΣ (Μαρκόπουλος): Ντέιβις 22 (4), Χριστοδούλου, Χαριτόπουλος 7, Βασιλόπουλος 8 (2), Κάουνσιλ 7, Χάρντινγκ 5, Πουλιανίτης, Τρότερ 20 (4), Γεωργάκης 12, Σλαφτσάκης 2.

ΡΕΘΥΜΝΟ (Σκουρτόπουλος): Κλουφ 10 (3), Ρέλφορντ, 6 (1), Σάφτενααρ 14 (2), Χάροου 14, Στόουν 19 (3), Σχίζας, Γιαννόπουλος 4 (1), Τσακαλέρης, Κάρτερ 12, Ματαλόν.

Δηλώσεις

Σκουρτόπουλος

«Συγχαρητήρια στον Χάρη και στον Κόροιβο, έκαναν ένα πολύ καλό παιχνίδι και κέρδισαν δίκαια. Στο πρώτο ημίχρονο δεν ήμασταν καλοί και ψάχνουμε να βρούμε τις αιτίες. Στο δεύτερο ημίχρονο σπάσαμε τον ρυθμό του Κοροίβου και επιστρέψαμε στον αγώνα. Σαν Ρέθυμνο, κοιτάμε μπροστά, συνεχίζουμε τη χρονιά για το καλύτερο. Θέλω να ευχαριστήσω τον Χάροου για την αυταπάρνησή του, που έπαιξε 30 λεπτά με σπασμένο δάχτυλο, για να βοηθήσει την ομάδα. Συγχαρητήρια και πάλι στον Χάρη και στον Κόροιβο για την εξαιρετική δουλειά.»

Μαρκόπουλος

«Ήταν περίεργη εβδομάδα για εμάς αυτή που πέρασε, λόγω  τραυματισμών και  ασθενειών και δεν ξέραμε πως θα παρουσιαστούμε σε αυτό το τόσο δύσκολο παιχνίδι.  Η βαθμολογική θέση του Ρεθύμνου είναι πλασματική, είναι δύσκολος αντίπαλος. Οι δυο ομάδες είχαν από ένα ημίχρονο. Εμείς πήραμε ένα προβάδισμα στο πρώτο, αλλά στο δεύτερο ημίχρονο δεν ήμασταν συγκεντρωμένοι στο αμυντικό σκέλος , το Ρέθυμνο κέρδισε αυτοπεποίθηση με κάποια εύκολα καλάθια και επέστρεψε στο ματς. Εμείς δεν μπορούμε παρά να κοιτάμε μόνο μέχρι την επόμενη μερα, μόνο μέχρι το επόμενο ματς.  Θέλω κι εγώ να σταθώ στην αυταπάρνηση των παικτών μου, ο Γιωργάκης έπαιζε άρρωστος σε όλο τον αγώνα και ο Χάρις μετά τον τραυματισμό του και όσα πέρασε, με τη θέλησή που έδειξε, μας βοήθησε όλους. Καλή συνέχεια στο Ρέθυμνο.»